Dette forløb er målrettet klasser, som er grønne i FABLAB universet. Dette forløb skal først og fremmest gøre eleverne fortrolige med designprocesmodellen. Samtidig skal dette forløb introducere Inkscape og laserskæreren for eleverne.
Forløbet kan tilpasses stort set alle fag, og den læring der indtænkes i puslespillet kan nemt lærerstyres.
Ved at designe læringspuslespillet til en anden målgruppe, skal det give eleverne en bedre mulighed for at gennemgå designprocesmodellens faser, og give dem et større ansvar for det endelige produkt.
Forløbet tager ca. 12 lektioner. Nederst er vedhæftet en udførlig lektionsplan.
Design et læringspuslespil til 1. klasse. Puslespillet skal tegnes i inkscape og skæres i krydsfinér på laserskærer.
Da puslespillet skal indeholde læring, skal eleverne undersøge, hvad man lærer i en 1. klasse.
Dette kan gøres på mange måder. Her er nogle eksempler:
Eleverne skal i grupper finde ud af, hvilken læring de vil indtænke i deres puslespil, og hvordan puslespillet skal se ud.
Idéfasen kan se sådan ud:
1: Tøm hovedet:
2: Tre ideer:
3: Fællessamling
4: Endelig beslutning
Alle de endelige skitsetegninger hænges op i klassen.
Grupperne skal nu igang med at skabe deres læringspuslespil. Inden grupperne går i gang, skal de have en introduktion til Inkscape.
Inden de går i gang med at tegne i Inkscape, skal hver gruppe lave en mock-up af deres ide. De skal lave de nøjagtige mål og størrelser. Den kan tegnes eller laves i pap.
Når gruppernes mock-up er færdige, skal eleverne i gang med at tegne i Inkscape.
Nogle grupper vil være hurtigt færdige. Læreren kan udfordre deres idé, for at gruppen arbejder lidt mere med Inkscape inden de skærer på laserskæreren.
Når en gruppe er klar til at få skåret deres puslespil på laserskæreren, skal de introduceres for Lightburn (el. lignende program til styring af laserskærer). Gennemgå processerne i Lightburn og fortæl om Power og Speed.
Efterbehandling af puslespil:
Når læringspuslespillene er færdige, skal eleverne præsentere deres puslespil for klassen. Grupperne skal præsentere hele deres proces gennem designprocesmodellen. Grupperne får feedback fra klassen og læreren.
Nu er det tid til at aflevere læringspuslespillene til 1. klasse. Dette kan gøres på mange måder. Jeg valgte at grupperne gik rundt til 4-mandsborde i 1. klasse og præsenterede deres puslespil. Eleverne fra 1. klasse fik derefter lov til at prøve spillene, og fortalte grupperne, hvad de synes om spillene. Efterfølgende fortalte grupperne i klassen, hvilken feedback de havde fået fra 1. klasse.
Grupperne sætter sig sammen og gennemgår designprocesmodellen med opgaven “Hvis du skulle gøre det hele igen…”. Grupperne skal tale om, hvad de ville gøre anderledes, hvis de skulle lave et igen.
Klassen samles og hver gruppe fortæller om deres refleksioner.
Dette forløb er et eksempel på, hvordan designprocesmodellen kan introduceres for elever.
Forløb kan tilpasses de fleste klassetrin og mange forskellige emner i fagene.