I dette forløb skal eleverne arbejde med at udvikle en app, der kan påvirke demokratiet. Målsætningen er, at eleverne får forståelse for, hvordan falske nyheder og big data fra tech-giganterne, kan presse vores demokratiforståelse. Desuden lærer eleverne at kode, og de får indblik i, hvilke virkemidler apps og sociale medier bruger til at fastholde vores opmærksomhed.
Forløbet er tiltænkt udskolingen og strækker sig over 20-25 lektioner.
I forløbet henter eleverne inspiration fra bl.a. Netflix filmen The Social Dilemma, uddrag fra bogen Fake News af Vincent Hendricks og Mads Vestergaard, samt principper for maskinlæring inspireret af kunstneren Andreas Refsgaard. Der er links til alle brugte materialer, som er let tilgængelige.
Forløbet er tænkt som et gruppearbejde.
I skal designe en app, der kan påvirke demokratiet på lokalt eller globalt plan.
App’en skal designes og programmes i programmet App Lab og fremvises for klassen til sidst.
Da det er en meget kompleks designopgave, som kræver en stor forhåndsviden, indgår der mange feltstudier i forløbet. Herunder oplistes de forskellige feltstudier, som eleverne skal igennem, før det giver mening at kaste sig ud i idégenerering og fabrikation.
Eleverne skal nu begynde at kortlægge, hvilke funktioner og virkemidler deres apps skal have. Der kan tages udgangspunkt i følgende spørgsmål:
Eleverne skal nu i gang med at fabrikere deres apps i App Lab. Da det er et gruppearbejde, bør eleverne hver især opbygge en app. Dette sikrer, at alle elever lærer at kode en app, og samtidig behøver grupperne ikke så meget lærerstøtte, da “sjuskefejl” bliver opdaget internt i gruppen. Varighed: 5 lektioner
Sæt grupperne op med en makkergruppe. Hver gruppe laver en 2 minutters pitch for den anden gruppe. Efterfølgende skal modtagergruppen spørge ind, så pitchgruppen kan argumentere for deres valg. Spørgsmålene kan lyde således:
Eleverne reflekterer over de spørgsmål og den feedback, de har fået og vender herefter tilbage til fabrikationen af deres app. Processen kan med fordel gentages flere gange med nye makkergrupper, så der opstår flere iterationer. Varighed: 1-5 lektioner
Eleverne fremviser deres apps for resten af klassen. Alle elever prøver først app’en via den QR-kode, man kan få gennem App Lab. Derpå forholder fremlæggelsesgruppen sig til følgende spørgsmål:
Gruppen modtager derefter feedback fra klassen og læreren.
Alternativt kan gruppen lave en screencastify af deres app og beskrive den, så den kan lægges på skoletube og afleveres via MeeBook, så læreren kan give skriftlig feedback. Varighed: 1-2 lektioner
Husk at eleverne lærer hurtigt. Det er ikke nødvendigt som lærer at have et forhåndskendskab til kodning. Hvis både lærer og elever laver den tutorial, der følger med App Lab, har læreren redskaberne til at hjælpe med de mest basale funktioner. Eleverne bliver lynhurtigt gode til at udvikle deres egne apps og lave nogle super gode produkter.
Sæt tid af til, at eleverne kan lege med programmet, og sørg for at samle op flere gange, så eleverne kan blive inspireret og udfordret på designvalg flere gange i processen.
At være statsminister for en dag
Fake News app
Husk cookies
Demokrati eller diktatur?